Fog Blog

Fogmosás, mosoly, siker!

Fogmosás, mosoly, siker!

"- Fogmosáááás!"

"- Lefekvés előtt moss fogat!"

"- Te meg mikor mostál utoljára fogat, tavaly?"

"- …és fogat mosni ki fog?"

"- A fogadat meg majd én mosom meg, ugye?"

 

Ezek azt hiszem mind ismerős mondatok a gyerekkorunkból! Azokból az időkből, amikor még annyira unalmas volt fogat mosni! Persze a szüleink mindig nagy jelentőséget tulajdonítottak a rendszeres fogmosásnak. Talán mert az elhanyagolt szájhigiénia következményei igen költségesek és fájdalmasak. Természetes hozzáállás, hogy a szülők igyekeznek megóvni a gyermekeket a kellemetlen fogorvosi beavatkozástól.  Nem is lenne nagyon bonyolult a megoldás, mert reggel és este egy 3 perces fogmosás már elegendő lehet a fogszuvasodás elleni küzdelemben.

 

Jó, de mivel mossunk fogat?

Sima, elektromos vagy ultrahangos fogkefével? Na és milyen fogkrémmel? Mert abból aztán rengeteg féle van! Lássuk csak, a sima fogkefe előnye, hogy könnyű, olcsó és nem szükséges energiaforrás hozzá. Az elektromos fogkefe a kisméretű, forgó fejrészének köszönhetően az olyan hátulsó fogfelszíneket is eléri, amelyek a hagyományos fogkefével csak nehezen tisztíthatóak. És persze ott van a legújabb slágertermék, az ultrahangos fogkefe, amely a nagy frekvenciájú rezgésével még az elektromos fogkeféknél is hatékonyabban tisztítja a fogakat.

A fogkefék sörtéi lehetnek lágyak, közepesen kemények és kemények. A megfelelő fogkefe kiválasztásában meghatározó, hogy mennyire érzékenyek a fogaink és a fogínyünk. A lágy sörtéjű fogkefék kíméletesek a fogínnyel, de ha az alaposabb tisztítás a célunk, akkor a közepes vagy kemény sörtéjű fogkeféket kellene vállasztanunk! Azért legyünk óvatosak a kemény sörtéjű fogkefékkel is, mert azon kívül, hogy alaposan tisztítanak, hajlamosak lehetünk velük kimosni a fogaink nyakát! A fognyak azon részén ahol az elvékonyodó zománcréteg már nem védi a fog dentin rétegét, az erős dörzsölés hatására ékalakban bekoptathatjuk a fognyakat, ami további fogérzékenységhez vezethet. Mondjuk hát ki, hogy a legideálisabb választás a közepesen kemény sörtéjű fogkefe.

Most pedig jöjjön a fogkrém…

A fogkrémek közül mindenki a saját ízlésének és komfortjának megfelelőt választhat, tekintettel annak ízére és a fogkrém fogakra történő hatására. Van édeskés ízű gyerekeknek, mentolos a mindennapokra, sós az érzékeny fogínyre vagy hidrogén-peroxidos fogfehérítésre. Itt azért megjegyezném, hogy az igen népszerű fogfehérítő fogkrémek hatása messze elmarad a rendelői vagy otthoni fogfehérítő zselék hatásától.

A fogkefék tisztítása:  

Oké, most már tiszták a fogaink, de a fogkefénk tisztítására is kellene gondolnunk! Ha csak egyszerűen elöblítjük, attól még a sűrű sörték közt bizony ott maradnak a nyálas fogkrém maradékai. Ez által a fogkefe sörtéi elvesztik rugalmasságukat és a kórokozók is megtelepedhetnek rajtuk. Egy alaposabb fogkefetisztítás egészségesebb szájhigiéniát kölcsönözhet nekünk. Ajánlott ehhez a feladathoz egy olyan készüléket keresni, amely az ultrahangos tisztító technológia mellett, ultraibolya fénnyel is fertőtleníti a benne elhelyezett tárgyakat. Az elektromos fogkefék levehető fejeinek tisztítására például tökéletes megoldás egy olyan ultrahangos fogászati tisztító készülék, mint a VioPure Sonic a Vespeo-tól.