Fog Blog

Hogyan fertőtlenít az ultraibolya fény?

Hogyan fertőtlenít az ultraibolya fény?

Az ultraibolya (UV) fényt sok területen alkalmazzák a fertőtlenítésre, köztük az egészségügyben és az iparban is. Az UV-C fénnyel történő fertőtlenítés hatékony módja lehet a baktériumok, vírusok és egyéb kórokozók elpusztításának.

Az UV-C fény rövid hullámhossza lehetővé teszi, hogy behatoljon a mikroorganizmusok sejtjeibe, és károsítsa DNS-üket így azok elpusztulnak, miközben más sejti alkotóelemük is roncsolodik. Ennek eredményeként a kórokozók már nem tudnak szaporodni, és így nem jelentenek veszélyt az emberekre vagy a környezetre.

A mesterségesen előállított UV-C fényt gyakran használják a tárgyak felszínének fertőtlenítésére, például kórházakban vagy élelmiszerüzletekben. Emellett használják germicid, virucid és baktericid hatású eszközként a víz és a levegő fertőtlenítésére is, például ivóvízkezelő rendszerekben vagy légkondicionálókban.

Az ultraibolya (UV) fény az emberi szem számára láthatatlan, fajtái az UV-A, UV-B és UV-C. Biztosan sokan hallottak már a Napból vagy a szoláriumokból származó UV-A (400-315 nm) és UV-B (315-280 nm) sugárzásról. A Nap UV-C-t is sugároz, de ez a legrövidebb hullámhosszú ultraibolya sugárzás, amit gyakorlatilag teljesen kiszűr a légkör, mielőtt elérhetné a földfelszínt. Az UV-C fény a 100–280 nm hullámhossztartományban található. A fertőtlenítő hatás legfeljebb 265 nm hullámhosszon érvényesül.

Az UV-C fény nagy előnye, hogy képes elpusztítani a mikroorganizmusokat anélkül, hogy vegyi anyagokat használna, ami egy környezetbarát megoldás az emberek számára. Ezért az UV-C fényt előszeretettel alkalmazzák az egészségügyi intézményekben az eszközök, munkaterületek és a levegő fertőtlenítésére.