Fogat mosunk, öblögetünk, fogpiszkálunk, fogselymezünk és szájzuhanyzunk. Mindehhez kiegészítésnek jönnek a fogkrémek, a különböző szájvizek, leheletfrissítő spray, fogsortisztító tabletta, fogpor vagy fogfehérítő zselé.
Ezeknek a termékeknek az ízesítése lehet mentolos, gyümölcsös, édes vagy sós, sőt némelyik szájvíz még alkoholt is tartalmaz. Az ízesítés nagyban függ attól, hogy melyik korosztálynak kínálják az adott terméket. Szerintem nem volt olyan óvodás, aki ne kóstolta volna meg gyerekkorában a fogkrémet! Természetesen a színezék sem elhanyagolható, a fehér, a rózsaszín vagy a kék mellett, van már akár fekete fogkrém is a kínálatban. Ezen termékek használata együtt jár valamiféle kémiai anyag felhasználásával a kellemes szájhigiénia eléréséhez.
Hogyan valósítható meg a vegyszermentes szájhigiénia?
Őszintén szólva a 100%-ban vegyszermentes szájápolást elérni szinte lehetetlen, mert a fogkrém és a szájvíz használata nagyon fontos alappillére az egészséges szájüregi állapot fenntartásának. Viszont törekedhetünk arra, hogy a vegyszerek használatát csökkentsük a szájunk és a fogaink tisztítása során. Tudvalevő, hogy a szájunkat belülről borító nyálkahártya réteg az egyik legvékonyabb hámszövet a szervezetünkben, ezért azon keresztül igen könnyen tudnak a különböző anyagok felszívódni és gyorsan a véráramba kerülni. Tehát fontos arra ügyelni, hogy milyen technikákat és anyagokat használunk a szájápolás során.
Milyen vegyszermentes tisztító lehetőségek léteznek?
Az ultrahangos tisztító készülékek használata az egészségügy területén már jó ideje elfogadott és rutinszerű. A rendkívül alapos felületkezelő technológiájának köszönhetően alkalmas orvosi, sebészeti eszközök tisztítására is. Emellett a korházak kezelőhelységeit UV-C fényt kibocsájtó fényforrással fertőtlenítik. Az ultraibolya fény csíramentesítő, sterilizáló hatása ugyancsak régóta ismert tény. Mindkét megoldás vegyszermentes, jól bevált tisztító technika, amit már az otthoni szájhigiénia ápolására is használhatunk.
Milyen rendszereséggel javasolt a fogak és a száj tisztítása?
Az étkezési szokásaink erősen befolyásolhatják a szájüregünk PH értékét, valamint a szájunkban való lepedékképződés intenzitását is. A túlzott mennyiségű cukortartalmú étel fogyasztása felborítja a szájhigiéniánk egyensúlyát. Ennek eredményeként több lepedék tapad meg a fogakon vagy a műfogsorokon. Ha a kivehető fogászati segédeszközeinket, pl. a műfogsorokat, fogszabályzó készülékeket vagy a láthatatlan fogszabályzó síneket a megfelelő módszerrel és eszközzel karban tartjuk, akkor akár vegyszerek nélkül is megőrizhetjük azok tisztaságát. Alapszinten, ha napi három alkalommal elvégezzük a tisztítási folyamatot, akkor már sokat tettünk az egészséges szájhigiéniánk fenntartásáért.