A hagyományos, oldószereket használó tisztítási technikákkal ellentétben az ultrahangos tisztítás az ultrahang energiáját használja fel a szennyeződések és a lerakódások eltávolítására.
Az ultrahangos tisztítás mögött meghúzódó mechanizmus egyszerű és hatékony. A folyamat során tárgyakat merítenek folyadékfürdőbe (vízbe). A folyadékba 20-400 kHz frekvenciájú hanghullámokat bocsátanak. A folyékony közeg pedig az ultrahanghullámok energiáját továbbítja a felületre tapadt részecskék és szennyeződések eltávolítására.
Ahogy az ultrahanghullámok áthaladnak a vízen, milliónyi mikroszkopikus buborékot hoznak létre a kavitációnak nevezett folyamaton keresztül. Ezek a buborékok felrobbannak a tárgy felületével való érintkezéskor, és intenzív nyomást generálnak, amely eltávolítja a szennyeződéseket a felületről. A tisztítandó felületen mechanikusan fellazított szennyeződés leválik a felületről és feloldódik a folyadékban, vagy lesüllyed a tartály aljára. Makacs szennyeződések esetén az ultrahang aktiválása előtt ajánlatos a tárgyakat áztatni a tisztítás hatékonyságának növelése és a teljes tisztítási idő csökkentése érdekében. Ez az innovatív tisztítási módszer alapos és következetes megoldást biztosít, így a finom kidolgozású és részletes felszínű tárgyak számára előnyös választás.
Bár ez a technológia szinte bármilyen tárgyhoz használható, különösen hatékony az olyan tárgyak és eszközök esetében, amelyek alapos tisztítást igényelnek, mint például az ékszerek, optikai lencsék, sebészeti eszközök, fogászati protézisek vagy kivehető fogszabályzó készülékek. Az ultrahangos vízfürdőket nagy pontosságuk és megbízhatóságuk miatt széles körben használják a különböző iparágakban. Az ultrahangos módszer precizitása és hatékonysága ideális megoldás az olyan területeken, mint az egészségügy ahol a tisztaság és a higiénia a legfontosabb. Az ultrahangos tisztításnak a rendszeres napi rutinba történő beépítésével élvezhetik a hatékony, alapos és megbízható tisztítás előnyeit számos tárgy és anyag esetében.