Fog Blog

Szájbarát anyagok a fogászatban

Szájbarát anyagok a fogászatban

A modern fogászat rendkívül fejlett, és számos olyan anyagot alkalmaz, amelyek nemcsak funkcionálisan kiválóak, hanem barátságosak a szájüreggel is. A szájhigiéniára való odafigyelés elengedhetetlen ahhoz, hogy ezek az anyagok hosszú távon is jól szolgálják a pácienseket. Ebben a blogcikkben három fő témát vizsgálunk meg: a fémeket, a műanyagokat és a fogpótlások, fogszabályzók tisztításának fontosságát. Tartson velünk, és fedezze fel, milyen anyagok teszik lehetővé, hogy mosolya mindig a legjobb formáját hozza.

 

 

 

Fémek a szájban

A fémek régóta fontos szerepet játszanak a fogászatban, és számos előnyük van. Az arany, a titán, a kobalt-króm ötvözetek és annak ellenére, hogy sokan nem tudják, a cirkónium-oxid is, a leggyakrabban használt fémek közé tartoznak a szájban. Az arany például rendkívül tartós és biokompatibilis, ami azt jelenti, hogy nem okoz allergiás reakciókat. A titán, amelyet leginkább fogimplantátumokhoz használnak, szintén kiváló biokompatibilitással rendelkezik és rendkívül erős. Az kobalt-króm ötvözet ma már kevésbé népszerű a szürkés-fémes árnyalata miatt, de a stabilitása és sokoldalú felhasználása okán még mindig használatban van. Jelenleg a cirkónium-dioxid(ZrO2) az egyik legnépszerűbb fém alapanyag a fogpótlások területén, mivel a fémekre jellemző szürkés vagy barnás szín abszolút nem jellemző rá. A cirkónium mint alapanyag egy opálosan áttetsző, tejfehér de színezhető anyag, ezért esztétikailag jól illeszkedik a szájüregbe. Egyetlen rossz tulajdonsága, hogy merev szerkezetű, ezért könnyen reped és törik. A szájhigiénia szempontjából fontos, hogy ezek a fémek könnyen tisztíthatók legyenek, és ne okozzanak irritációt a szájüregben.

Műanyagok a szájban

A műanyagok a fogászatban is nagy jelentőséggel bírnak, különösen a láthatatlan fogszabályzók és a műfogsorok terén. A láthatatlan fogszabályzók, mint például az Invisalign, átlátszó műanyag fóliából készülnek, amely diszkrét és kényelmes viseletet biztosít. A műfogsorokhoz használt műanyagok szintén rugalmasak és tartósak, emellett könnyen alakíthatók a páciens igényeinek megfelelően. Létezik gumiszerűen puhán maradó és teljesen kemény műanyag fogsor alapanyag is. A műanyagok előnye, hogy könnyű őket tisztítani, és esztétikailag jól illeszkednek a száj környeztébe. A szájhigiéniára való odafigyelés itt is kulcsfontosságú, hiszen a műanyag eszközök felszínének megfelelő tisztítása elengedhetetlen a baktériumok elszaporodásának megelőzéséhez.

A fogpótlások, fogszabályzók tisztítása

A jó szájhigiénia és a fogpótlások, fogszabályzók tisztán tartása szükségszerű ahhoz, hogy ezek az eszközök hosszú távon is jól működjenek és ne okozzanak problémákat. A fogpótlások, mint például a műfogsorok rendszeres tisztítása megakadályozza a baktériumok elszaporodását és a kellemetlen szagok kialakulását. Erre a legjobb eszköz jelenleg egy ultrahangos fogsortisztító készülék. A láthatatlan fogszabályzók esetében fontos, hogy naponta tisztítsuk őket, és kerüljük a színező ételek és italok fogyasztását, amelyek elszínezhetik az anyagot. Ajánlott még egy UV fertőtlenítő funkcióval ellátott tároló dobozt is beszerezni, ami nap közben is segít frissen tartani a fogszabályzó síneket. Ezen kívül a rendszeres fogmosás és fogselymezés minden esetben elengedhetetlen, hogy a szájüreg egészséges maradjon. A szakszerű fogtisztítás és a rendszeres fogorvosi ellenőrzések hozzájárulnak ahhoz, hogy a fogpótlások és fogszabályzók hosszú távon is jól szolgálják a pácienst.