Láthatatlan fogszabályzó, sínes fogszabályzó, fóliás fogszabályzó, szilikon fogszabályzó. Sok-sok névvel illetik az átlátszó sínekkel végzett kezelést és növekvő népszerűsége miatt vélhetőleg újabb nevekre fog még szert tenni. Ebben a cikkben megnézzük, hogyan is készülnek ezek a digitális tervezésen alapuló fogszabályzók. Majd áttekintjük a Magyarországon elérhető változatokat és végül kitérünk a láthatatlan fogszabályzók hibáira is.
Az első lépés egy lenyomatvétel a fogazatról a fogorvosi rendelőben.
Ez lehet hagyományos, szilikonnal illetve algináttal vett lenyomat, vagy pedig egy oral scanner segítségével digitálisan feltérképezik a fogaink állását.
A hagyományosan vett lenyomatból gipszmintát készítenek, amit aztán beszkennelnek a tervező programba. Oral scanner használata esetén, az általa készített digitális lenyomat adatait egyszerűen átküldik a tervező programba.
Ezek után a fogszabályzó szakorvos utasításai alapján, virtuálisan mozgatva a fogakat, megtervezik a lehetőségekhez képest legesztétikusabb fogsorívet. Végül pedig a program, a korrekció mértékét figyelembe véve, kezelési fázisokra bontja a tervet.
A kezelést végző fogszakorvos jóváhagyása után, minden fázis virtuális modelljét kinyomtatják 3D-s nyomtatóval, a végén pedig a megfelelő vastagságú mélyhúzó fóliát ráolvasztják a modellekre. A fóliákat körbevágják a fogsorív mentén és kész is a láthatatlan fogszabályzó sín.
Hányféle láthatatlan fogszabályzó rendszerből választhat Magyarországon?
Szám szerint egyre több van az ilyen fogszabályzó rendszerekből, de jelenleg három nagy csoportra oszthatóak.
Vannak rendelői márkák, amelyek mögött egy fogorvosi hálózat vagy egy fogászati klinika áll és saját egyéni márkát építenek a fogszabályzó kezeléseik köré. Ilyen például a DigitalSmile és a JustSmile.
Vannak kifejezetten magyar márkák, amelyek mögött egy-egy fogtechnikai cég áll és az ország több pontján, számos fogorvosi rendelőben is elérhetőek, ilyen például a Smilezor vagy a HappySmile.
Végül pedig, de nem utolsó sorban, vannak a nagy nemzetközi márkák, amelyek zárt rendszerben dolgoznak ezzel biztosítva a kiemelkedően magas minőséget. Ezek a láthatatlan fogszabályzó sínek a cégek saját gyáraiban készülnek nem pedig kisebb fogtechnikai laborokban. Ilyenek például a ClearCorrect, az Invisalign és a K Line Aligners.
A fogszabályzó sínek elkészítésének munkafázisai minden márkánál azonosak. A különbség az üzleti modellben, az alkalmazott technológiában és az alapanyagok kiválasztásában rejlik. Választható pl. többféle tervező szoftver vagy 3D nyomtató és a mélyhúzó gépekből is számos fajta létezik.
A láthatatlan fogszabályzók problémái és néhány megoldás azokra
Legelőször is a fogszabályzás ilyen fajtájával, nem lehet minden orthodonciai rendellenességet kezelni.
A modellek nyomtatása során előfordulhatnak hibák és az emiatt bekövetkező modelltorzulások nem visszaellenőrizhetőek, mert az eredeti darab csak virtuálisan létezik.
Előfordul, hogy a fogak nem megfelelő ütemben való mozgása miatt a felhelyezett fogszabályzó sín elreped és így elveszíti a fogakra gyakorolt hatását.
A sínek túlzott kiterjesztése zavarhatja a nyelvünket és az ínyre is irritáló hatással lehet.
Egyes fóliák színe az idővel megsárgul vagy mattá válik. Erre például tökéletes megoldás egy olyan ultrangos szájhigiéniai tisztító készülék, mint a VioPure Sonic a Vespeotól.
A fogszabályzó sínekkel a szájban nem ajánlott étkezni. Még ha ezt be is tartjuk akkor is előfordul, hogy a sínek átveszik a szájízt, ami nem mindig jelent kellemes ízélményt. Erre ott van megoldásnak a VioPure Air fogszabályzó sín tartó és fertőtlenítő készülék, ami amellett hogy szagtalanít, citromos vagy mentolos aromával is ellátja a fóliasíneket.